WYSIWYG Web Builder
Wiewiórczak trójbarwny
Wiewiórczak trójbarwny, dawniej: wiewiórka trójbarwna(Callosciurus prevostii) - gatunek wiewiórki z podrodziny wiewiórczaki (Callosciurinae) zamieszkujący Azję Południowo-Wschodnią. Swoim zasięgiem obejmuje tereny południowej Tajlandii, Indonezję i Malezję.
Przejdź do góry
STRONA GŁOWNA
Biotop

Na obszarze swojego występowania wiewiórczak trójbarwny zamieszkuje dość zróżnicowane środowiska - od niskich lasów na północy Borneo, do wysokich, starych lasów na zachodzie Malezji.
Wygląd

Sierść na grzbiecie wiewiórczaka trójbarwnego jest czarna, a na brzuchu kasztanowa. Pomiędzy tymi kolorami przebiega biała pręga. Ponadto poszczególne podgatunki tej wiewiórki posiadają plamę na grzbiecie, która może być czarna, szara, biała, czerwona lub stanowić mieszaninę tych barw. Długość ciała wynosi do 28 cm, ogona - 23 cm. Może ważyć do około 1 kg. Jest dobrze przystosowana do nadrzewnego trybu życia.
Tryb życia

Zamieszkuje głównie dziuple lub samodzielnie zbudowane gniazda z gałązek i liści. Żywi się głównie owocami, orzechami i nasionami, nie gardzi jednak jajami ptaków, pąkami, kwiatami oraz różnorodnymi stawonogami (mrówki, termity, larwy chrząszczy). Zwierzęta te są aktywne w ciągu dnia, głównie po świcie i przed zmierzchem.